Skocz do zawartości

kod porady

18 odpowiedzi w tym temacie

#1 mpronkiewicz

Stażysta

• Świadczeniodawcy DOW NFZ
  • 27 Postów:

Napisano 08 luty 2009 - 20:23

Rozliczam w Mmedice. Wklepałem porady za styczeń w POZ-ie. Dla porady lekarskiej w miejscu świadczenia w związku z leczeniem cukrzycy/chorób układu krążenia wciskałem kod 5.01.00.0000086 (tak jak w tamtym roku). Wykonałem komunikację I faza i dla wszystkich mam status rozliczenia Zatwierdzone. A teraz doczytałem w zasadach rozliczeń na 2009, że w tym roku nie ma porady z końcówką 86, są tylko 75,76,77,78. Odpowiednikiem 86 jest 75. Mam pytanie może ktoś z rozpędu też wpisywał jak ja i co zrobił w tej sytuacji. Bo nie chce mi się wszystkich wizyt przeklepywać z 86 na 75. Pewnie nie byłoby problemu tylko w zał. nr 4 nie ma pozycji z końcówką 86 no i nie wykazuje mi tych porad przy automatycznym zliczaniu.
A może po prostu sprawdzić ile mam tych z końcówką 86 potwierdzonych i ręcznie wklepać do zalącznika nr 4 w pozycję 75 i zatwierdzić? Poradźcie co byście zrobili ?

Użytkownik mpronkiewicz edytował ten post 08 luty 2009 - 20:24

#2 DanutaN

Dyrektor

• Pracownicy DOW NFZ
  • PipPipPipPipPip
  • 3626 Postów:
  • Imię: Danuta
  • Nazwisko: Nowak
  • Miejscowość:Wrocław

Napisano 09 luty 2009 - 18:35

Użytkownik mpronkiewicz dnia Feb 8 2009, 09:51 PM napisał

Rozliczam w Mmedice. Wklepałem porady za styczeń w POZ-ie. Dla porady lekarskiej w miejscu świadczenia w związku z leczeniem cukrzycy/chorób układu krążenia wciskałem kod 5.01.00.0000086 (tak jak w tamtym roku). Wykonałem komunikację I faza i dla wszystkich mam status rozliczenia Zatwierdzone. A teraz doczytałem w zasadach rozliczeń na 2009, że w tym roku nie ma porady z końcówką 86, są tylko 75,76,77,78. Odpowiednikiem 86 jest 75. Mam pytanie może ktoś z rozpędu też wpisywał jak ja i co zrobił w tej sytuacji. Bo nie chce mi się wszystkich wizyt przeklepywać z 86 na 75. Pewnie nie byłoby problemu tylko w zał. nr 4 nie ma pozycji z końcówką 86 no i nie wykazuje mi tych porad przy automatycznym zliczaniu.
A może po prostu sprawdzić ile mam tych z końcówką 86 potwierdzonych i ręcznie wklepać do zalącznika nr 4 w pozycję 75 i zatwierdzić? Poradźcie co byście zrobili ?
poniżej dyskusja o 2008 roku ale niewiele się zmieniło...oprócz nr załacznika do Umowy teraz jest załącznik nr 4
http://forum.nfz-wro...?showtopic=5202

świadczenia należy sprawozdawać zgodnie z załącznikiem nr 4 do umowy POZ

na podstawie sprawozdanych przez świadczeniodawcę porad z wagą ,,0'' (z koncówką 75 i 76) są zliczane te porady po stronie NFZ, a nastepnie przeliczane właśnie produktem z koncówką 86...

#3 Member

Dyrektor

• 717 Postów:
  • GG: 16035130
  • Imię: Michał
  • Nazwisko: Wielgosik
  • Miejscowość:Dolnyslask

Napisano 09 luty 2009 - 18:51

wlasciwie to nie ma sensu nawet niczego dodawac po pani Danucie...
ale... jesli bardzo chcesz to pewnie mozesz to rozbic i recznie wklepac do zalacznika...ale jest to raczej bez sensu, bo raczej nie dostaniesze pieniedzy za 75. Wiec polecam poprawic te swiadczenia z 86 na 75 i 76

#4 mpronkiewicz

Stażysta

• 27 Postów:

Napisano 09 luty 2009 - 22:50

Dzięki za odpowiedź Pani Danucie i Member'owi (śmiesznie brzmi :) )
Spoko, no to pół nocki z bani. Biorę się za poprawianie i wypchnę to jeszcze raz. Pozdrawiam
tak a'propos
Jaka jest oficjalna wykładnia (tzn. w jakim dokumencie na 2009r) jest info jakie procedury ICD-10 "upoważniają" do wpisania kodu 5.01.00.0000075 lub 76. wiem, że i ten temat był wałkowany ale chciałbym się upewnić. Ja słyszałem 2 wersje
1) WSZYSTKIE kody zaczynające się na literę I oraz E
2) TYLKO kody I10, I11, zakres I20-I25, I50 oraz E10 i E11

proszę aby ktoś ostatecznie się wypowiedział się w tej kwestii. Dzięki

#5 DanutaN

Dyrektor

• Pracownicy DOW NFZ
  • PipPipPipPipPip
  • 3626 Postów:

Napisano 10 luty 2009 - 11:46

Użytkownik mpronkiewicz dnia Feb 10 2009, 12:18 AM napisał

Dzięki za odpowiedź Pani Danucie i Member'owi (śmiesznie brzmi :) )
Spoko, no to pół nocki z bani. Biorę się za poprawianie i wypchnę to jeszcze raz. Pozdrawiam
tak a'propos
Jaka jest oficjalna wykładnia (tzn. w jakim dokumencie na 2009r)  jest info jakie procedury ICD-10 "upoważniają" do wpisania kodu 5.01.00.0000075 lub 76. wiem, że i ten temat był wałkowany ale chciałbym się upewnić. Ja słyszałem 2 wersje
1) WSZYSTKIE kody zaczynające się na literę I oraz E
2) TYLKO kody I10, I11, zakres I20-I25, I50 oraz E10 i E11

proszę aby ktoś ostatecznie się wypowiedział się w tej kwestii. Dzięki
Jakby poczytał Pan link, który podpiełam...powyżej to by stała sie jasność...

ale niech stracę ;)

Wg ICD10 cukrzyca jest opisana rozpoznanami w grupie E10 -E14, a choroby krążenia rozpoznanami od I00 do I99

a tak w ogóle to ostatecznie to kwalifikuje lekarz B)

Użytkownik DanutaN edytował ten post 10 luty 2009 - 11:47

#6 Member

Dyrektor

• 717 Postów:

Napisano 10 luty 2009 - 12:35

Teraz to troche zdebialem...

od pazdziernika stosuje ta druga zasade czyli

TYLKO kody I10, I11, zakres I20-I25, I50 oraz E10 i E11

i z tego co wiem to gro swiadczeniodawcow rowniez tylko TO rozlicza jako 75,76
Poniewaz mimo ze cukrzyca jest opisana rozpoznanami w grupie E10 -E14 a choroby krążenia rozpoznanami od I00 do I99 to tylko za te w/w swiadczenia NFZ dodatkowo placi

#7 DanutaN

Dyrektor

• Pracownicy DOW NFZ
  • PipPipPipPipPip
  • 3626 Postów:

Napisano 10 luty 2009 - 12:39

Użytkownik Member dnia Feb 10 2009, 02:03 PM napisał

Poniewaz mimo ze cukrzyca jest opisana rozpoznanami w grupie E10 -E14  a choroby krążenia rozpoznanami od I00 do I99 to tylko za te w/w swiadczenia NFZ dodatkowo placi
a z jakich to przepisów wynika???

może ja czegoś nie doczytałam ;)

#8 Member

Dyrektor

• 717 Postów:

Napisano 10 luty 2009 - 12:50

Pani Danuto, nie smiem podwazac pani zdania, tak kiedys powiedziano na zebraniu PZ (nie chce nikogo wkopywac ;) ) i tym sie kierowalem.... sprawdzilem w notatkach i tak mam to zapisane...

#9 henia

Dyrektor

• 568 Postów:
  • GG: 871100
  • Miejscowość:dolnośląskie

Napisano 10 luty 2009 - 12:56

Użytkownik Member dnia Feb 10 2009, 01:03 PM napisał

Poniewaz mimo ze cukrzyca jest opisana rozpoznanami w grupie E10 -E14 a choroby krążenia rozpoznanami od I00 do I99 to tylko za te w/w swiadczenia NFZ dodatkowo placi
a tez robie jak Member ;)

#10 DanutaN

Dyrektor

• Pracownicy DOW NFZ
  • PipPipPipPipPip
  • 3626 Postów:

Napisano 10 luty 2009 - 12:59

Użytkownik Member dnia Feb 10 2009, 02:18 PM napisał

Pani Danuto, nie smiem podwazac pani zdania, tak kiedys powiedziano na zebraniu PZ (nie chce nikogo wkopywac ;) ) i tym sie kierowalem.... sprawdzilem w notatkach i tak mam to zapisane...
ależ może Pan podważac... ja też się mylę :( :(

wydaje mi sie, że w MI nie ma takiej informacji... jest napisane wymagane rozpoznania wg. trzyznakowego kodu klasyfikacji ICD-10

#11 mpronkiewicz

Stażysta

• 27 Postów:

Napisano 10 luty 2009 - 16:54

a moglem nie pytać ;)
Dalej nic nie wiadomo na 100%. Może znajdziemy wspólnie jakiś dokument gdzie będzie to wyjaśnione.

Pani Danuto dokładnie przeczytałem link, który Pani zaproponowała dlatego właśnie o to zapytałem

#12 robertp

Rezydent

• Świadczeniodawcy poza DOW
  • 424 Postów:
  • GG: 5043754
  • Imię: Robert
  • Nazwisko: Pawłowski
  • Miejscowość:Zielona Góra

Napisano 10 luty 2009 - 19:15

Witam

Pozwolicie Państwo, że wtrącę swoje 3 grosze.

Zarządzenie Prezesa 105/DSOZ/2008 NFZ mówi wyraźnie, iż podwyższoną stawkę kapitacyjną osiągnąć można dla niektórych rozpoznań z grupy cukrzycy lub chorób układy krążenia:

Cytat

§ 12.
Finansowanie świadczeń
1. Świadczenia lekarza poz finansowane są zgodnie z określoną w załączniku nr 1 do
zarządzenia roczną stawką kapitacyjną, z zastrzeżeniem ust. 2 – 4.
2. W stosunku do świadczeniobiorcy zadeklarowanego do lekarza poz, roczna stawka
kapitacyjna korygowana jest współczynnikiem odpowiednim do: grupy wiekowej w
której świadczeniobiorca się znajduje lub charakteru miejsca pobytu
świadczeniobiorcy lub, w przypadku leczenia niektórych chorób przewlekłych,
odpowiednim dla zdefiniowanej rozpoznaniem, wg klasyfikacji ICD-10, przyczyny
udzielonej porady/udzielonych porad:
1) osoba, której udzielono porad/y w związku z leczeniem cukrzycy i/lub choroby
układu krążenia
– współczynnikiem 3,0;

Oczywiście nie wynika z niego jakie to są "niektóre" rozpoznania. Wniosek jest taki, że sposób naliczania zależy to od interpretacji, to znaczy od ustaleń pomiędzy NFZ a PZ. A te są takie jak napisał Pan Member.

Wystarczy spojrzeć jak działają skrypty przegrupowujące deklaracje pomiędzy odpowiednimi świadczeniami napisane przez GS ;) .

Wniosek jest taki, że nie jest istotne jaki jest kod świadczenia (...75,..76) ale istotne jaki jest kod świadczenia wraz z odpowiednim rozpoznaniem.

Dodam że w eZoz'ie jest narzędzie które sprawdza to co zostało wyliczone przez NFZ z tym co przekazał świadczeniodawca. Wartości dla wariantu przedstawionego przez Pana Membera są zbliżone do wyliczeń NFZ.

A przepisy ... no cóż, szkoda gadać.

Robert

#13 DanutaN

Dyrektor

• Pracownicy DOW NFZ
  • PipPipPipPipPip
  • 3626 Postów:

Napisano 10 luty 2009 - 20:13

Użytkownik robertp dnia Feb 10 2009, 08:43 PM napisał

Cytat

§ 12.
Finansowanie świadczeń
1. Świadczenia lekarza poz finansowane są zgodnie z określoną w załączniku nr 1 do
zarządzenia roczną stawką kapitacyjną, z zastrzeżeniem ust. 2 – 4.
2. W stosunku do świadczeniobiorcy zadeklarowanego do lekarza poz, roczna stawka
kapitacyjna korygowana jest współczynnikiem odpowiednim do: grupy wiekowej w
której świadczeniobiorca się znajduje lub charakteru miejsca pobytu
świadczeniobiorcy lub, w przypadku leczenia niektórych chorób przewlekłych,
odpowiednim dla zdefiniowanej rozpoznaniem, wg klasyfikacji ICD-10, przyczyny
udzielonej porady/udzielonych porad:
1) osoba, której udzielono porad/y w związku z leczeniem cukrzycy i/lub choroby
układu krążenia
– współczynnikiem 3,0;
Oczywiście nie wynika z niego jakie to są "niektóre" rozpoznania. Wniosek jest taki, że sposób naliczania zależy to od interpretacji, to znaczy od ustaleń pomiędzy NFZ a PZ. A te są takie jak napisał Pan Member.

Akurat ten cytat z MI niektórych chorób przewlekłych, mówi o chorobach...nie rozpoznaniach...do chorób przewlekłych zaliczamy cukrzycę i choroby ukł krążenia...ale jak wiemy jest jeszcze wiele innych chorób przewlekłych, za które NFZ extra nie płaci... ;)

Cytat

Wniosek jest taki, że nie jest istotne jaki jest kod świadczenia (...75,..76) ale istotne jaki jest kod świadczenia wraz z odpowiednim rozpoznaniem.
tak to prawda musi być porada plus rozpoznanie ... ale moim zdaniem w grupie E10 -E14, a choroby krążenia rozpoznanami od I00 do I99

Cytat

Dodam że w eZoz'ie jest narzędzie które sprawdza to co zostało wyliczone przez NFZ z tym co przekazał świadczeniodawca. Wartości dla wariantu przedstawionego przez Pana Membera są zbliżone do wyliczeń NFZ.
rozumiem mała reklama firmy...

Cytat

A przepisy ... no cóż, szkoda gadać.
a tu sie niestety zgodzę...

Jednak jutro wyjaśnię w jaki sposób i z jakimi rozpoznaniami nastepuje ,,zliczanie'' porad w DOW NFZ...bo być może nie wiem o wszystkich ustaleniach... ;)

#14 DanutaN

Dyrektor

• Pracownicy DOW NFZ
  • PipPipPipPipPip
  • 3626 Postów:

Napisano 10 luty 2009 - 20:15

Użytkownik mpronkiewicz dnia Feb 10 2009, 06:22 PM napisał

a moglem nie pytać
;) ;)

Cytat

Dalej nic nie wiadomo na 100%. Może znajdziemy wspólnie jakiś dokument gdzie będzie to wyjaśnione.
jutro napiszę na 100%

Cytat

Pani Danuto dokładnie przeczytałem link, który Pani zaproponowała dlatego właśnie o to zapytałem
Bardzo się cieszę!

#15 DanutaN

Dyrektor

• Pracownicy DOW NFZ
  • PipPipPipPipPip
  • 3626 Postów:

Napisano 11 luty 2009 - 18:52

Użytkownik DanutaN dnia Feb 10 2009, 09:41 PM napisał

Jednak jutro wyjaśnię w jaki sposób i z jakimi rozpoznaniami nastepuje ,,zliczanie'' porad w DOW NFZ...bo być może nie wiem o wszystkich ustaleniach...
Moja Szefowa twierdzi, że na 120% porady są liczone tak jak ja napisałam...czyli Wg ICD10 cukrzyca z rozpoznanami w grupie E10 -E14, a choroby krążenia rozpoznanami od I00 do I99...plus oczywiście porady kod 5.01.00.0000075 lub 76

ja bym powiedziała, że na 99,9% ;) ;)

#16 mpronkiewicz

Stażysta

• 27 Postów:

Napisano 12 luty 2009 - 17:12

Myślę, że jedną sprawę mamy na 100 % (sorki na 99,9% :D ) wyjaśnioną. Dziękuje Pani za pomoc i dociekliwość. Swoją drogą chyba powinno to być na tyle oczywiste (tak sformułowane w dokumentach, rozporządzeniach etc. aby nasza dyskusja na ten temat nie była potrzebna. Ale ...... nie na się co użalać, był czas przywyknąć :P

#17 DanutaN

Dyrektor

• Pracownicy DOW NFZ
  • PipPipPipPipPip
  • 3626 Postów:

Napisano 12 luty 2009 - 17:33

Użytkownik mpronkiewicz dnia Feb 12 2009, 06:40 PM napisał

Myślę, że jedną sprawę mamy na 100 % (sorki na 99,9%  ) wyjaśnioną. Dziękuje Pani za pomoc i dociekliwość. Swoją drogą chyba powinno to być na tyle oczywiste (tak sformułowane w dokumentach, rozporządzeniach etc. aby nasza dyskusja na ten temat nie była potrzebna.
Tak zgadzam się ale Pan mówi o ideale i ja też tego pragnę...np. aby najpierw ,,pisać informatyczne i rozliczeniowo'' Materiały Informatyczne, a potem dopiero je na papier przelewać...a nie na odwrót, że jakieś tam zapisy usiłujemy...rozliczyć i wtłoczyć do systemu...
wielokrotnie o tym dyskutowałam w Centrali.... i trochę mechanizmy poznałam..tam jest polityka, konsultanci krajowi i wojewódzcy i naciski Ministerstwa... czyli każdy ma swojego grzyba :D

Cytat

Ale ...... nie na się co użalać, był czas przywyknąć
Ja tam mam ciągle nadzieję, że można porawić pewne rzeczy i nie chcę przywyknąć do absurdów...dlatego ,,w nagrodę'' jeżdżę co tydzień do Warszawki :P :D

Ale ostatnio czytałam artykuł w jakiejś gazecie, że chyba w ciągu godziny czytelnicy znaleźli w różnych Ustawach 180 bubli legislacyjnych...niezgodnych z dokumentami wykonawczymi...w ciągu godziny... :huh:

Czyli może to naprawdę walka z wiatrakami... :D

#18 elaf

Dyrektor

• 1190 Postów:
  • GG: 3850020
  • Imię: Elżbieta
  • Nazwisko: Ferenc
  • Miejscowość:Udanin

Napisano 12 luty 2009 - 17:55

Ojjjjjjjj P.Danusiu, jaki refleksyjny nastrój Panią dopadł :D

#19 DanutaN